Hopline, a sörfőzőellátó webáruház.

Kezdd velünk a sörfőzést!

Sörfőzős cikkek

3+1 komló amit hanyagolunk, de nem kellene

HOPLINE
2021.09.21 22:12
3+1 komló amit hanyagolunk, de nem kellene

Szereted a különlegességeket? Ez a bejegyzés szóljon a régi idők királyairól, amelyek fénye megkopott.

Ebben a sorozatunkban főleg amerikai komlókat veszünk górcső alá, amiket az amerikai NEIPA forradalom háttérbe szorított. A felsorolásban kitérünk több sörtípusra is, szó lesz IPA-ról, DIPA-ról, Stout-ról és Barley wine-ról is. 

 

1. Chinook

Az IPA és APA forradalom éllovasa volt. 2008-ban került a boltok polcaira és népszerűsége felfelé ívelt. Citrusos, gyantás aromái miatt egy Single Hop IPA-nal úgy érezhetjük magunkat, mintha egy tavaszi fenyő erdőben sétálnánk. Sokan enyhe virágos aromákat is felfedeznek benne. Aki Chinokkal főz érdemes magas ß-Glükozidáz biotranszformációjú élesztőt választani, ez enyhe virágos jegyeket ad a sörnek és kiemeli a komló aromáját. Ilyen élesztő például a New England és a BRY-97. Sajnos a NEIPA-k előnyben részesítik a gyümölcsös jegyeket, emiatt a Chinook sokat veszített a népszerűségéből. Itt megtalálod a komló adatlapját és az aromakereket.

 

2. Denali/Sultana

Egy meglehetősen új fajta 2016-ból. Ananászos és fenyős aromák jellemzik. Igazi kuriózum. Az ananászt jól kiegészíti a fenyős-gyantás aroma. Olajtartalma eléri a  3-4%-ot, így különösen ajánlott hidegkomlózáshoz. Jól illik az erős sörökhöz, több magyar főzde és gerillafőző kínálatában láthatunk Denalival készült DIPA söröket. A Chinookhoz hasonlóan érdemes egy New England vagy BRY-97-et választanunk a sörünkhöz. Itt megtalálod a komló adatlapját és az aromakereket.

 

3. Crystal

A korábbi két komlóhoz képest meglehetősen idős fajta. 1983-ban került piacra. Termőterülete meglehetősen alacsony, azonban bizonyos körökben nagy népszerűségnek örvend. Főleg a testes sötét sörök igazi aduásza, de kísérletezni vágyók egy Barley wine-t is kipróbálhatnak vele. Virágos és gyümölcsös aromái mellett olyanokkal is büszkálkedhet, mint a bors és a szerecsendió. Érdemes mellé olyan élesztőt választani, ami kidomborítja a fűszeres jegyeket. BE-134 vagy Abbaye élesztő megfelelő lehet.  Itt megtalálod a komló adatlapját és az aromakereket.

 

4. Columbus/Tomahawk

Ez a két név ugyanazt a komlót jelöli. Az USA-ban két komló óriás a Hopunion és a Yakima feszült egymásnak, hogy magának tulajdonítsa a fajta nevet. Végül külön-külön engedélyezték a két fajtát. Olyan aromákkal büszkélkedik, mint a feketebors és édesgyökér. Emellett egy kevés frissítő citrusosság is megtalálható benne. Stout, Porter vagy Barley wine esetén ezzel a komlóval nem lehet mellélőni. Itt megtalálod a komló adatlapját és az aromakereket.

 

A következő részbekben amerikai, majd európai komlókról lesz szó amelyek különleges aromákkal rendelkeznek. Többek között szó lesz a Zuláról, Huell Melonról és Targetről is.